חפש באתר חיפוש באתר לוגיפס
LinkedIn Facebook WhatsApp
כישורים אישיות אמינות
לקוחות לקוחות ממליצים מבחני מיון יתרונות המערכת תוצאות הבחינה שאלות נפוצות מחירון
תרגול פסיכוטכני בחינם תרגול לפי מקצוע דוגמאות למבחנים משוב המועמדים
שאלון נטיות חינם ייעוץ תעסוקתי הכוונה לחיילים משוחררים הכוונה ללימודים הכוונה תעסוקתית מידע ליועץ/ת שאלות נפוצות תוצאות הכוונה מקצועית

תחרותיות ומגדר בשוק העבודה


הפערים המגדריים בשוק העבודה, מתאפיינים בהבדלים במשכורות, בהזדמנויות לקידום ובהתנהלות מול גורמים בכירים. זו עובדה ידועה כי במרבית מקומות העבודה כיום, רוב המשרות הבכירות מאוישות על ידי גברים. זאת ועוד, בסקר שנעשה בשנת 2008 שבדק את ההתפלגות המגדרית במשרות ממשלתיות, נמצא כי רק 16% ממשרות ממשלתיות בכירות ברחבי העולם אוישו על ידי נשים. ואף בפוליטיקה המדינית, התמונה לא משתנה, מבין 182 ראשי מדינות, ניתן למצוא רק שמונה נשים. 

איך ניתן להסביר זאת, כי למרות התקדמות מעמד האישה בשנים האחרונות, עדיין ישנם יותר מנהלים ממנהלות? ההסבר הארכאי להבדלים התעסוקתיים בין המינים, מתייחס אל אורח חיים שונה של גברים ונשים, או העדפה לסוג עבודה שונה, אולם, כיום, כבר אפשר לומר שהשוני לא מאד שונה וכנראה ישנו רובד נוסף לתמונה. 

בניסיון לתת הסבר חדשני לתופעת הפער המגדרי, החל החוקר גניזי לבדוק את ההשערה כי ההבדלים המגדריים בתחום תעסוקה, נובעים מהטמעה שונה של תכונת התחרותיות והתמודדות אתה בתוך חברה או ארגון. גניזי טוען, כי הדרך להגיע לתפקיד בכיר, ובכלל להתקדמות בארגון מסוים, כוללת בתוכה תחרויות על תפקידים, קידומים והתמודדות עם אווירה תחרותית, והחל לבדוק כיצד גברים ונשים מתמודדים עם תחרותיות. 

גניזי בדק ומצא (2003), כי גברים ונשים מתפקדים בצורה שווה בתנאי עבודה סטנדרטיים. אולם, בעת הכנסת תמריצים תחרותיים לסביבת העבודה, משתנים פני הדברים. בעוד גברים נמלאים בתחושת מוטיבציה חזקה לביצוע העבודה, ומעלים את האפקטיביות שלהם, נשים מאידך, לא מושפעות, או יותר נכון, ביצועיהן לא מושפעים מהכנסת האלמנט התחרותי לזירת העסקים.

במחקר המשך של גניזי ורוסטיצ'יני (2004), נמצא כי הבדלים מגדריים בתוך תכונת התחרות, מתחילים להירקם בגיל צעיר.  בניסוי שעשה, נבחרו קבוצות בנים ובנות, בני תשע, ונדרשו לרוץ 40 מטר, בתחילה רצו לבד ואח"כ בקבוצה. נמצא כי אצל ילדים, ביצועי הריצה עלו כאשר רצו בקבוצה, מאשר כאשר רצו לבד. בעוד אצל הילדות, מהירות ריצתן הייתה זהה לזו של הבנים כאשר רצו לבדן, והכנסת אפקט ההתחרות, לא העלתה את ביצועיהן כפי שנצפה אצל הבנים.

                         תחרותיות

גינזיה ראה כי חינוך מגדרי משפיע ומעצב את התכונות הרצויות בילדותינו - החל מצבעים שלבגדים, סוגי משחקים ופעילויות. לדוגמא, בעוד ילדים יוצאים לשחק בכדור, ילדות מעודדות להישאר בחדרן ולשחק בבובות. אך מהי השפעתו הרחבה של אותו מנגנון? כיצד בכל זאת נשים מתמודדות עם תחרויות בשוק התעסוקה? במחקר שנעשה ברשת חנויות ביגוד והנעלה בהולנד הוכרזה תחרות לטווח קצר על מנת לבדוק את אווירת התחרותיות והשפעתה על צוותי מכירה של גברים ונשים.

לצורך הניסוי נבדקו 128 סניפים, כאשר חצי מ 128 החנויות מנוהלות על ידי נשים והרכב הצוותים נע בין 50%- 100% נשים. על מנת להתוות את האלמנטים התחרותיים, כל עובדת נמדדה על מספר מכירותיה והתחרתה על בונוס אישי, שהיווה תמריץ אישי, ובנוסף כל שבוע התקבל דיווח של דירוג הסניפים המתחרים, שהיווה תמריץ קבוצתי. 

תוצאות הניסוי הראו כי התמריצים האישיים הגדילו את התפוקה בכ5% אחוזים. בנוסף, לא נמצא הבדל של גדילה שונה בתפוקה בחנויות בהן היה מנהל ובחנויות בהן הייתה מנהלת, או בצוותים של גברים אל מול צוותים של נשים. 

אולם, נמצא כי בחנויות בהן המנהל היה גבר, אפקט התחרות עלה כאשר רוב צוות העובדים היה מורכב מגברים וכך גם לגבי נשים. בחנויות שנוהלו על ידי אישה, נמצא אפקט לתחרות כאשר רוב הצוות היה של נשים. באפקט הפוך, נמצא כי בחנויות בהן המנהל היה גבר, אפקט התחרות ירד כאשר הצוות הרכיב מעל 80% נשים. 

ממצאים אלו מעידים כי אפקט התחרותיות הוא לא מגדרי בלבד, אלא שילוב של התמהיל המגדרי של הצוות אל מול מגדר ראש הצוות. כאשר הצוות היה ברובו נשי עם ראש צוות אישה, וכאשר היה ברובו גברי עם ראש צוות שהוא גבר הכנסת התמריצים התחרותיים עבדה והעלתה את היכולת הצוותית. אולם כאשר התמהילים שונו, ירד אפקט התחרותיות. בניסיון להסביר ממצאים אלו כותבי המחקר העלו את ההשערה כי הקידום והתקשורת סביב נושא ההתחרות עבר בצורה דומה לצוות בני אותו מין ועבר בצורה פחות טובה לצוות מבני המין האחר. 

כלומר, קל לנו להעביר מידע ותחושות לאדם מאותו המגדר שלנו, ונתקשה להעביר את המידע באותה העוצמה לאדם מהמגדר השני. כמובן שממצאים אלו מעידים על הכלל הסטטיסטי ונדרש עוד מחקר בנושא. 

לסיכום, ממצאים אלו מראים כי החינוך שאנו מקבלים בילדות הוא מאד חשוב ומשפיע. היכולת להתמודד עם תחרות מילדות, מחזקת את תחושת הביטחון אצל גברים בכל הנוגע להתמודדות על תפקידים ותמריצים, אולם כפי שנוכחנו לראות גם בצוותים של נשים נראתה עלייה כתוצאה מהתמריצים התחרותיים ולכן ההתמודדות עם תחרות הינה תכונה נלמדת.

איך אתם מרגישים אל מול תחרותיות? האם אתם חושבים שזהו משהו שצריך לעודד?   

על מנת לקבל תמונה מלאה יותר על הכישורים והתכונות שלכם ושל העובדים שלכם, לוגיפס- https://logipass.net/reports?tab=1מאת: דניאל דנינו

Delfgaauw, J., Dur, R., Sol, J., & Verbeke,W. (2013). Tournament incentives in the field: Gender differences in the workplace. Journalof Labor Economics, 31(2), 305-326.‏

Gneezy, U., Niederle, M., & Rustichini, A.(2003). Performance in competitive environments: Gender differences. TheQuarterly Journal of Economics, 118(3), 1049-1074.‏

Gneezy, U., & Rustichini, A. (2004). Genderand competition at a young age. American Economic Review, 94(2),377-381.‏
נשמח לשמוע מה דעתך!

אתר זה מציע אפשרות לשימוש ברכיב נגישות. באפשרותך לבטל אפשרות זו.

בחר לכמה זמן יוסתר הכפתור: