חפש באתר חיפוש באתר לוגיפס
LinkedIn Facebook WhatsApp
כישורים אישיות אמינות
לקוחות לקוחות ממליצים מבחני מיון יתרונות המערכת תוצאות הבחינה שאלות נפוצות מחירון
תרגול פסיכוטכני בחינם תרגול לפי מקצוע דוגמאות למבחנים משוב המועמדים
שאלון נטיות חינם ייעוץ תעסוקתי הכוונה לחיילים משוחררים הכוונה ללימודים הכוונה תעסוקתית מידע ליועץ/ת שאלות נפוצות תוצאות הכוונה מקצועית

מבחן איי קיו

מהו "איי קיו"?

את המונח "איי קיו" או IQ (ראשי תיבות של intelligence Quotient) שמענו כולנו בהקשר כזה או אחר- כולנו יודעים שלאיינשטיין הייתה רמת איי קיו גבוהה והוא נמנה יחד עם האנשים החכמים בעולם, כך שנראה סביר להניח שרמת איי קיו קשורה למנת משכל ולאינטליגנציה.


מהי אינטליגנציה?

המילה 'אינטליגנציה', מקורה בלטינית Intelligere- ופירושה הוא לבחור או להחליט. האינטליגנציה האנושית מעסיקה אותנו לאורך ההיסטוריה. אנחנו אוהבים כשיש לנו אותה, אוהבים לנתח אותה ולייחד אותה, מנסים למדוד ולכמת אותה, להשוות אותה ובעיקר מנסים להבין מהי 'אינטליגנציה'?


מתי נוצר מבחן איי קיו הראשון?

הניסיונות הראשונים לתאר ולמדוד IQ, נעשו כבר במאה ה-19 על ידי פסיכולוגים רבים. ב1905, אלפרד בינה ותיאודור סימון, שני פסיכולוגיים צרפתיים, הציגו לראשונה מבחן איי קיו לילדים , שנועד לחלק אותם לרמות על מנת להתאים להם תכנית לימוד, מתוך הנחה שאינטליגנציה צריכה להימדד באמצעות משימות שדורשות היגיון ופתרון בעיות ולא על ידי כישורים תפיסתיים. בינה קבע את המונח "גיל מנטלי" – הגיל ה"שכלי" (שנמדד על ידי המבחן והיכולות לענות ולעמוד במשימות) הושווה לגיל הכרונולוגי של הילד על מנת להעריך את רמת התפתחותו השכלית.


מבחני מנת המשכל המוכרים יותר, המשמשים מאבחנים כיום, פותחו בשנת 1939 על ידי דייוויד וכסלר, שסבר שהמבחן של בינה-סימון, לא מתאים למבוגרים. מבחן ה IQ למבוגרים של וכסלר, WAIS (Wechsler Adult Intelligent Scales), כולל חלק מילולי וחלק ביצועי, עליהם מקבלים שני ציונים נפרדים, בנוסף לציון אינטליגנציה הכללי. החלק המילולי כולל ידע כללי, יכולות הפשטה, פירוש מילים והבנה מילולית ויכולות מתמטיות. בחלק הביצועי השלמת וסידור תמונות, קוביות, הרכבת עצמים ועוד. ממוצע המבחן לכל הגילים עומד על-100, ולכ-95 אחוזים מהאוכלוסייה מנת משכל בטווח ה"תקין" (עד שתי סטיות תקן לכל כיוון, בין 70 ל-130).


אמנם תוצאות המבחן הוכחו כמהימנות ויציבות לאורך זמן, אך הן מתארות יכולות כלליות, אינן משתנות לאורך זמן ואימון ובעיקר מתארות פוטנציאל, יותר מאשר יכולות ספציפיות זמינות וקיימות. מעבר לעובדה שמבחנים אלו כוונו ותוכננו לשימוש בילדים והתאמת תכנית הלימודים, המבחנים קובעים "רמת אינטליגנציה"\ "מנת משכל", נותנים הערכה כללית על היכולות של האדם בכלל מבחינה שכלית ולא מספקים לו מידע עבור תחומים בהם הוא בעל יכולות גבוהות יותר ובאיזה תחומים יוכל להצטיין. מסיבות אלה, מבחני אינטליגנציה אינם מתאימים למדידת כישורים ספציפיים בהקשר של תעסוקה.


מבחני כישורים ספציפיים ומבחני תעסוקה, נועדו לבחון את יכולות האדם בצורה מדויקת יותר לכל מקצוע ולהתאים לו את המקצוע הטוב ביותר. כך, יוכל להשתמש ביכולות הזמינות והקיימות, וגם להגיע ולממש את הפוטנציאל התעסוקתי שלו.


מבחן איי קיו


אז מה אנחנו מציעים בלוגיפס?

לוגיפס מציעה מערכת מלאה ומקיפה של מבחני כישורים, מבחני אישיות ומבחני אמינות.

השילוב של מבחני הכישורים, האישיות ושאלוני האמינות מציגים תמונה רחבה ובו בזמן הרבה יותר ספציפית וממוקדת ביכולות הזמינות שיש לנבחנים.

מגייסים העושים שימוש במערכת מקבלים תמונה מקיפה ותמיכה מקצועית בניהול המערכת והבנת הדוחות שהיא מפיקה, התוצאה היא צמצום ניכר של התחלופה ושיפור מותג המעסיק.

פיתוח המבחנים נעשו על ידי הפסיכולוגית, ד"ר מירב חמי, מבוססים היטב על הספרות המקצועית והידע המצטבר בחברה.

למבחנים של לוגיפס תוקף גבוה וייחודיות בכמה וכמה היבטים, הם נעשים דרך כל התקן המחובר לאינטרנט ומפיקים מגוון עשיר של דוחות מקצועיים בהתאם לתפקיד והמבחנים שנבחרו.

בקרוב נעלה מערכת משוכללת להכוונה מקצועית ממוחשבת, בסופה נפיק עבור הנבחנים דוחות מפורטים והשוואתיים המאפשרים קבלת החלטות טובות ונכונות יותר באשר לעתידם המקצועי.  


עדי סלמנדר.

נשמח לשמוע מה דעתך!

אתר זה מציע אפשרות לשימוש ברכיב נגישות. באפשרותך לבטל אפשרות זו.

בחר לכמה זמן יוסתר הכפתור: