חפש באתר חיפוש באתר לוגיפס
LinkedIn Facebook WhatsApp
כישורים אישיות אמינות
לקוחות לקוחות ממליצים מבחני מיון יתרונות המערכת תוצאות הבחינה שאלות נפוצות מחירון
תרגול פסיכוטכני בחינם תרגול לפי מקצוע דוגמאות למבחנים משוב המועמדים
שאלון נטיות חינם ייעוץ תעסוקתי הכוונה לחיילים משוחררים הכוונה ללימודים הכוונה תעסוקתית מידע ליועץ/ת שאלות נפוצות תוצאות הכוונה מקצועית

מאחורי הקלעים של מבחני המיון הפסיכוטכניים

מאחורי הקלעים של מבחני המיון הפסיכוטכניים
 
 

נתקלתם פעם במבחנים כאלו, מבחני מיון לעבודה או מה שקרוי "מבחן פסיכוטכני"?

עברתם בעצמכם או שלחתם אליהם מועמדים לעבודה? למה?

האם בעבודה שלכם אתם נדרשים לפתור סדרות צורניות כאלו?

האם בתפקיד אליו אתם מגייסים צריכים לפתור סדרות צורניות כאלו?


מעטות העבודות בעולם שדורשות לפתור סדרות צורניות, לחשב את המספר הבא בסדרת מספרים או להבין איזו מילה מתאימה לאנלוגיה מילולית המוצגת. ובכל זאת – מעטים העובדים שלא עברו מבחני מיון כאלו או דומים במהלך הקריירה שלהם. אז מדוע אנחנו מתעקשים להעביר את המועמדים לעבודה דרך סדרה של כל מיני מבחנים, שהקשר שלהם לעבודה לא תמיד ברור לנו?


ובכן, לפסיכולוגים האמונים על פיתוח מבחני המיון יש תשובות טובות. מירב חמי, פסיכולוגית במערכת לוגיפס – אבחון פסיכוטכני ממוחשב, משתפת במטרות של המבחנים הפסיכוטכניים, ואילו תשובות לגבי מועמד לעבודה ניתן לקבל ממבחנים אילו.


הדבר הראשון שרצינו לבדוק במבחני הכישורים השכליים (מבחנים פסיכוטכניים או פסיכומטריים) היא את היכולת השכלית הכללית של המועמד. אם ניקח קבוצה גדולה של מבחנים כאלו, כמו מבחן סדרות צורניות, סדרות מספריות ואנלוגיות מילוליות (במיוחד המבחנים הללו, אבל כמובן שגם אחרים), נמצא שהם מעידים ברמה טובה על היכולת השכלית הכללית של המועמד, שהיא בעצם האינטליגנציה. אינטליגנציה היא תכונה שמאוד חשובה להצלחה בעבודה, בוודאי בעבודות בעולם המודרני אשר דורשות מהעובד להתמודד עם מורכבות חשיבתית גדולה, בין אם זה בהיבטים טכניים של הפעלת מכונות מורכבות או בהיבטים מופשטים כגון ניהול אנשים ומתן שירות. מבחני הכישורים עוזרים לנו לאתר מקרב כלל המועמדים לתפקיד מסוים את המועמדים האינטליגנטיים יותר, שהם בעלי סיכויים גדולים להיות מוצלחים יותר ממועמדים אינטליגנטיים פחות.


הדבר השני שרצינו לבדוק במבחני הכישורים, שקשור מאוד לאינטליגנציה אך בכל זאת עומד בזכות עצמו, הוא היכולת של המועמד להתמודד עם משימות חדשות ולא מוכרות, דברים שלא התמודד איתם לפני כן, ולראות איך הוא מתמודד. מבחני הכישורים הם אמנם דבר מוכר יחסית, אך אין זה אומר שאיננו בוחנים יכולת להתמודד עם משימות חדשות. הרי יש אינספור צירופי סדרות שניתן להציג למועמד, והוא אינו יכול ללמוד את כל האפשרויות בעל-פה. לפיכך, הוא בהכרח מתמודד עם משימה חדשה בכל סדרה שמוצגת לו. בלוגיפס אנחנו אפילו מציעים למועמד להתכונן מראש למבחנים, הכנה בחינם למבחני מיון לעבודה, בגלל שמחקרים מצאו שזה לא פוגע במיון, אלא להיפך – זה אפילו משפר את היכולת שלנו למצוא את המועמדים המוכשרים יותר. אמנם אין עבודה שדורשת לפתור סדרות צורניות, אבל כל עבודה דורשת ללמוד משימות חדשות, להתמודד עם משהו לא מוכר ולהשתפר בהתמודדות עימו.


דבר נוסף שרצינו לבדוק במבחן הזה הוא את היכולת לחשיבה לוגית ומסודרת – להסתכל על פריטים נפרדים, לבנות מהם דפוס אחד, ולהסיק מסקנה מהי הצורה הבאה שמשתלבת בדפוס זה. הרבה מאוד עבודות דורשות חשיבה לוגית, ראייה של דפוסים, הסקת מסקנות וכו', ולכן היכולת לחשיבה לוגית נחשבת ליכולת חשיבתית חשובה מאוד.

כמובן שמבחן סדרות צורניות אנו בודקים גם את היכולת לראייה צורנית, תפיסת צורות, עבודה במרחב וכו', שנדרשת לתפקידים הכוללים קריאה / יצירה של שרטוטים, למשל. במבחנים מספריים, כמו סדרות מספריות, אנו בודקים את היכולת המספרית וכן הלאה.


מעבר למאפייני חשיבה, כגון אינטליגנציה וחשיבה לוגית, מבחני הכישורים מסייעים לנו להבחין גם בדפוסי אישיות. למשל – יכולת התמדה של המועמד; סגנון עבודה, אימפולסיביות לעומת דייקנות, איזון בין איכות למהירות; כוחות התמודדות ואנרגיה להשקיע בעבודה; ועוד.

לכן, מגייסים שמחפשים עובדים אינטליגנטיים, בעלי יכולת טובה להתמודד עם משימות חדשות, מתמידים, משקיעים ומסוגלים לאיזון בין איכות עבודה למהירות – יכולים לקבל הרבה מידע מבחני הכישורים שיש במערכת לוגיפס.

נשמח לשמוע מה דעתך!

אתר זה מציע אפשרות לשימוש ברכיב נגישות. באפשרותך לבטל אפשרות זו.

בחר לכמה זמן יוסתר הכפתור: