חפש באתר חיפוש באתר לוגיפס
LinkedIn Facebook WhatsApp
כישורים אישיות אמינות
לקוחות לקוחות ממליצים מבחני מיון יתרונות המערכת תוצאות הבחינה שאלות נפוצות מחירון
תרגול פסיכוטכני בחינם תרגול לפי מקצוע דוגמאות למבחנים משוב המועמדים
שאלון נטיות חינם ייעוץ תעסוקתי הכוונה לחיילים משוחררים הכוונה ללימודים הכוונה תעסוקתית מידע ליועץ/ת שאלות נפוצות תוצאות הכוונה מקצועית

מיומנות תעסוקתית

מיומנות תעסוקתית – Employability

ההתקדמות הטכנולוגית בשנים האחרונות מייצרת שינויים נרחבים בעולם החברתי, הכלכלי ואף העולם התעסוקתי. העלייה במספר ההזדמנויות העסקיות ותחלופה גבוהה של עבודות, ביחד עם תהליכי מחשוב ואוטומציה, מפוררים את "הביטחון התעסוקתי" שהיה קיים ומטשטשים את הגבולות בין מושגים כמו "עבודה", "הורות" ו"שעות פנאי". 

Fugate, M., Kinicki, A. J., & Ashforth, B.E. (2004).

זאת ועוד, מושג ה"קריירה" המסורתי שנסמך על עבודה ארוכת טווח במספר מצומצם של ארגונים משתנה מבחינה תפישתית ומעלה את הצורך לשנות את "חוזה העבודה" הבלתי כתוב בין המעסיק למועסק. כחלק משינוי זה עולה המושג "מיומנות תעסוקתית", שהיה בספרות שנים רבות, וכעת ניצת וצובר פופולאריות מחודשת. בהגדרתה, "מיומנות תעסוקתית" הינה "היכולת להיות מועסק, תוך שמירה על מקום העבודה" Hillage, J., & Pollard, E. (1998).


 

נשאלת השאלה במה תלויה היכולת להיות מועסק? 

כיצד מחליטים מעסיקים את מי להעסיק? 

ומהן התכונות הנדרשות מעובד היום בשוק?

תשובות אפשריות ניתן למצוא בניסוי שערכו החוקרים  פיופיוניק, שוורד ושות' (2018). בניסוי זה השתתפו 579 מנהלי משאבי אנוש מחברות בגרמניה. במהלך הניסוי הוצגו לכל אחד מהמנהלים בו-זמנית שני קורות חיים הדומים במאפייניהם(שני סטודנטים/שני בוגרים). בתום הקריאה, נתבקשו המנהלים לבחור את מי מהמועמדים היו מזמנים לראיון עבודה. 

תוצאות המחקר הראו כי המנהלים הסתכלו על תחומים קוגניטיביים כמו ממוצע ציונים, בקיאות בשפה האנגלית וידע של שפה נוספת. כמו כן, נמצא כי נבחנו גם נושאים חברתיים כמו פעילות התנדבותית והשתתפות בספורט קבוצתי כלשהו- וזאת על מנת לבחון יכולת עבודה בצוות ושילוב בין מספר תפקידים. 

ניתן לומר כי ממצאי הניסוי הולכים יד ביד עם ההתפתחות הטכנולוגית וטשטוש הגבולות בין התפקידים המסורתיים, ומראים כי המנהלים כיום מחפשים עובד המראה יכולת החזקה והתקדמות בכמה תחומים בו זמנית.  

 מזווית הראייה של המועסק, מיומנות תעסוקתית מבוססת על שלושה גורמים מרכזיים:

-          ידע: הידע שאדם מחזיק. כללי, מקצועי, חברתי

-          כישורים: הדרך בה האדם משתמש בידע זה. כישורים אלו נחלקים לשלוש רמות: 

 יכולות בסיסיות - כישורים בסיסיים ותכונות אישיות הכרחיות כמו אמינות ויושרה.        
יכולות ביניים- כמו כישורים תעסוקתיים ספציפיים (בכל הרמות), כישורי תקשורת בין אישית פתרון בעיות, מוטיבציה ויוזמה.
יכולות גבוהות - מערבות כישורים אשר עוזרים ותורמים למערכת הארגונית-כישורי עבודת צוות, ניהול עצמי, מודעות מסחרית וכו'. 

-          עמדות: ההקשר בתוכו האדם רואה את עבודתו. (סביבת עבודה ותנאי ההעסקה)

כאשר מחברים את זוויות הראייה והדגש עליו שמים מעסיקים אל מול מועסקים, ההגדרה הבסיסית של מיומנות תעסוקתית נחשבת צרה ופסיבית מדי כיוון שלא מתייחסת לשילוב והצגת הגורמים (ידע, כישורים ועמדות) אל מול המעסיקים. 

כתוצאה מכך, הורחב המושג "מיומנות תעסוקתית" ל"יכולת הסתגלות תעסוקתית" המאפשרת לעובד להזדהות עם מספר תפקידים וכישורים, תוך שימת דגש על יכולות הצגה של כישורים אלו. הגדרה זו הופכת את המושג של מיומנות תעסוקתית לאקטיבית ומתאימה לשוק מלא בשינויים. 

לסיכום, 

בהסתכלות רחבה, להיות בעל כישורים לרוב לא יספיק. עיקר הבדיקה של המעסיקים היא על יכולת האיתות של המיומנות - פרסום עצמי, שיווק והצגתו העצמית של העובד. הרבה פעמים מתגלים פערים בין בעלות על הכישורים והיכולות לבין יכולת הצגה בעת ראיון, וכתוצאה מכך "מתפספסים" עובדים פוטנציאליים בעלי מיומנות תעסוקתית נמוכה אך כישורים גבוהים או שמתקבלים עובדים בעלי יכולת הצגה גבוהה אך כישורים דלים. עלינו להמשיך ולעדכן את הליך קבלת עובדים כך שתיווצר התאמה בין יכולת העובד לדרישות התפקיד בצורה המלאה ביותר.  

מאת: דניאל דנינו 

 

Fugate, M., Kinicki, A. J., &Ashforth, B. E. (2004). Employability: A psycho-social construct, itsdimensions, and applications. Journal of Vocational behavior, 65(1),14-38.

Hillage, J., & Pollard, E.(1998). Employability: developing a framework for policy analysis.London: DfEE.

Piopiunik, M., Schwerdt, G., Simon, L., &Woessmann, L. (2018). Skills,Signals, and Employability: An Experimental Investigation. 


נשמח לשמוע מה דעתך!

אתר זה מציע אפשרות לשימוש ברכיב נגישות. באפשרותך לבטל אפשרות זו.

בחר לכמה זמן יוסתר הכפתור: