חפש באתר חיפוש באתר לוגיפס
LinkedIn Facebook WhatsApp
כישורים אישיות אמינות
לקוחות לקוחות ממליצים מבחני מיון יתרונות המערכת תוצאות הבחינה שאלות נפוצות מחירון
תרגול פסיכוטכני בחינם תרגול לפי מקצוע דוגמאות למבחנים משוב המועמדים
שאלון נטיות חינם ייעוץ תעסוקתי הכוונה לחיילים משוחררים הכוונה ללימודים הכוונה תעסוקתית מידע ליועץ/ת שאלות נפוצות תוצאות הכוונה מקצועית

תאוריית הבחירה המקצועית של ג'ון ל. הולנד 1959

את השאלה "מה תרצו לעשות כשתהיו גדולים?" כולנו שמענו במהלך חיינו, אך מעטים מאיתנו עצרו לחשוב במה מתאים או נכון לנו לעסוק. 


ההבנה שאנו ייחודיים ובעלי מאפיינים אישיותיים שונים זה מזה, מביאה איתה את החיפוש אחר התאמות תחומים שונים בחיינו למאפיינים אלו בכלל ובחירת המקצוע בפרט. עוד לפני כניסת המחשבים לחיינו, בכדי למצוא את העבודה האידיאלית, נהוג היה להשתמש בספרים או מדריכים כתובים כדי לקבל מידע על המקצועות הקיימים. בעקבות המעבר למאגר נתונים ממוחשב, המידע הקיים על שוק העבודה גדול יותר, מאפשר גישה קלה יותר ורלוונטיות גבוהה יותר, אך יחד עם זאת עלול לבלבל. לכן, בשנים האחרונות ניתן דגש לבחירת ההתאמה המקצועית הטובה ביותר בין תכונותיהם של מועמדים והמגוון ההולך וגדל של שוק העבודה.

ג'ון ל. הולנד הציע ב-1959 את תאוריית הבחירה המקצועית, שמטרתה לאפיין התנהגות וסביבה תעסוקתית, ולהוות בסיס פרקטי לסיפוק מקצועי אצל אנשים. למרות שהתאוריה של הולנד פורסמה כבר בשנות ה50 של המאה הקודמת, היא עדיין רלוונטית ומשמשת אבן דרך למקומות רבים המציעים הדרכה תעסוקתית, זאת מכיוון שהמודל קל להבנה, נגיש, רלוונטי לאורך מחקרים ותרבויות ומכיל מגוון רחב של מקורות ידע. 

התאוריה כוללת תכונות שקשורות למבנה התעסוקתי המשקפת את השאיפות, הידע, האישיות, ההיסטוריה האישית והיכולות של האדם, ושישה סוגי סביבות פיזיות חברתיות נפוצות. כל אחת מהסביבות שהציע הולנד, מאופיינת ונשלטת על ידי סוג או כמה סוגים של טיפוסים שונים. שילוב נכון בין טיפוסי אישיות לבין סביבה עבודה מובילה לתוצאות רצויות כמו שביעות רצון מעבודה, הישגים ויציבות מקצועית ולא פחות חשוב- מימוש הפוטנציאל האישי של העובד. 


הסיווג התעסוקתי של הולנד, נעשה באמצעות חלוקה לשישה טיפוסים או מאפייני אישיות, שבכל אחד מהם ניתן ציון גבוה\נמוך בהתאם ליכולות, להעדפות ולרצונות של שאדם והם-

    realistic או doer- ביצועי – בעל יכולות טכניות ומכאניות וכישורים פיזיים- מכוון לאנשים שמעדיפים עבודה מוחשית ופרקטית. לדוגמא- טכנאים, נהגים, מהנדסי מכונות, נגרים, אדריכלי נוף.

    investigative או thinker – חקרני - מכוון מחקר מתוך סקרנות אינטלקטואלית, דייקנות שכלתנית ואנליטית. מאפיין מקצועות כמו- מומחים פיננסיים, מורים, פיזיקאים, רוקחים ורופאים. 

    artistic או creator- אמנותי- מכוון לביטוי יצירתי, אינטואיציות ויכולות ורבליות גבוהות, אנשים בעלי דמיון מפותח, אקספרסיבי, אידיאליסטי, בעלי יכולת הנהגה ושכנוע וחשיבה מחוץ לקופסא. מקצועות כמו מעצבים (בגדים\ נוף\ גרפים\ פנים), גרפיקאים וצלמים יתאימו לטיפוס זה.

    social או helper- חברתי - מכוון לפעילויות הכוללות שיתוף פעולה, אמפתיה, רצון לסייע, הבעת סולידריות ויכולת אמפתיה גבוהה, נדיבות, אידיאליסטיות וסובלנות. לרוב יתאים למקצועות כמו אחיות, פסיכולוגיים, מפראים בעיסוק ועובדים סוציאליים.

    enterprising או persuader - יוזם - מכוון להנהגה, לקיחת אחריות, התגברות על אתגרים ושאפתנות, אסרטיביות, מוחצנות, אופטימיות יכולות שכנוע גבוהות ודומיננטיות. מתאים לתפקידים ניהוליים שונים כמו כן גם ליזמים, יחצ"נים, מתווכי נדלן ועוד. 

    conventional - מנהלתי – מכוון לקונפורמיות וכיבוד הכללים, שמרנות, מצפוניות ומוסר עבודה גבוה, היגיון, יעילות ויכולות אדמיניסטרטיביות. מקצועות כמו ניהול נתונים ודאטה, ראיית חשבון וגזברות יכולים להתאים לסוג זה.


בעזרת התאוריה של הולנד, המשמשת כבסיס לאבחון תעסוקתי, ניתן לקבוע לאיזה טיפוס או אוסף של טיפוסים משתייך האדם ולהתאים לו את המקצוע האידיאלי עבורו. האפיון יכול להיעשות על פי טיפוס אחד או יותר על מנת למצות את המורכבות של האישיויות השונות קרוב כלל שניתן למציאות. בנוסף, על ידי שילוב הידע על סוגי הטיפוסים וסוגי סביבות העבודה, ניתן לבצע מיון מקדים לתפקידים בצורה קלה, יעילה ובעלת יכולות ניבוי גבוהות שיניבו תוצאות טובות יותר לעסק הבוחר מועמדים לתפקיד ותוצאות טובות יותר למחפשי עבודה.

אנחנו בלוגיפס, השקענו מאמצים רבים ב2020-2021 בבניית מערכת, המאפשרת לכל אדם פרטי להשתמש בכלים של לוגיפס על מנת לבחון את המועמד למגוון רחב של תפקידים בשילוב התאוריה של הולנד. אנו מציעים הכוונה מקצועית, אמינה, איכותית וממוחשבת, בסופה נפיק עבור הנבחנים דוחות מפורטים והשוואתיים המאפשרים קבלת החלטות טובות ונכונות יותר באשר לעתידם המקצועי. המערכת תוצג במלואה לגולשים ברבעון הראשון של 2021.

מאת: עדי סלמנדר

נשמח לשמוע מה דעתך!

אתר זה מציע אפשרות לשימוש ברכיב נגישות. באפשרותך לבטל אפשרות זו.

בחר לכמה זמן יוסתר הכפתור: