חפש באתר חיפוש באתר לוגיפס
LinkedIn Facebook WhatsApp
כישורים אישיות אמינות
לקוחות לקוחות ממליצים מבחני מיון יתרונות המערכת תוצאות הבחינה שאלות נפוצות מחירון
תרגול פסיכוטכני בחינם תרגול לפי מקצוע דוגמאות למבחנים משוב המועמדים
שאלון נטיות חינם ייעוץ תעסוקתי הכוונה לחיילים משוחררים הכוונה ללימודים הכוונה תעסוקתית מידע ליועץ/ת שאלות נפוצות תוצאות הכוונה מקצועית

מכמה ממדים מורכבת האישיות שלך?

התפתחות חשובה בתחום פסיכולוגית האישיות, התרחשה בסוף המאה העשרים, ובמרכזה - הבנת החשיבות של מבנה האישיות, ובעיקר היכולת לנבא רמת הצלחה בתחומי עבודה או לימודים. בסוף שנות ה-90  הסכימו רוב חוקרי האישיות על חמישה ממדים עצמאיים המרכיבים את האישיות. בהמשך, מודל זה של אישיות נקרא - מודל ה- BIG 5

אולם, בשנים האחרונות, בעקבות מחקרים שפתיים, בשפות נוספות מאנגלית, נאספו ראיות נוספות המצביעות על היתכנותו של מודל אחר - המורכב משישה ממדי אישיות ושמו - מודל ה-HEXACO. מודל זה נבדק במחקרים שנעשו ב-12 שפות מסביב לעולם ונמצאו עדויות משמעותיות לתוקפןAshton, M. C., Lee, K. 2007.


אז, על מה כל המהומה?

שינוי בפרדיגמה קיימת יכול לערער את הממצאים הקודמים של מחקרים שנערכו והתבססו על אותה פרדיגמה. מודל חדש מאפשר מצד אחד, דיוק בניבוי ומצד שני מהווה איום על הניבויים שהיו עד כה. אולם, כפי שניתן לראות בטבלה, מודל ה-HEXACO ומודל ה- BIG 5 מקבילים למדי למעט כמה שינויים - המודלים דומים בממדי האקסטרוברטיות, מצפוניות ופתיחות לחוויה (ניתן להיעזר בצבעים) ושונים במעט בממדי הרגשיות והנעימות. בנוסף, לחמשת ממדי ה- Big 5, ל HEXACO ישנו ציר שישי המתבסס על תכונת הכנות - ענווה שיכולה לשפוך אור חדש על התמונה האישיותית של העובדים כפי שאנו מכירים היום. https://logipass.net/reports?tab=6

 

מודל חמשת הממדים
BIG 5
פתיחות לחוויה אינטלקט, יכולות דמיון אל מול שטחיות
מצפוניות מאורגן, ממושמע אל מול מרושל, עצלן
נעימות עדנה, סימפטיות אל מול נוקשות, קשיחות
אקסטרוברטיות דברנות, מוחצנות אל מול שקט, ביישנות
רגשיות רגיעה אל מול מצוברחות וחרדה

מודל ששת הממדי
HEXACO
פתיחות לחוויה אסתטיקה, הערכה, חקרנות, יצירתיות, לא קונבנציונאלי
מצפוניות מאורגן, עבריינות, פרפקציוניזם, זהירות
נעימות סלחנות, עדנה, גמישות, סבלנות
אקסטרוברטיות הערכה עצמית חברתית, תעוזה חברתית חברתיות, חיות
רגשיות חוסר-פחד, חרדה, תלות, סנטימנטליות
כנות- ענווה כנות, הוגנות, הימנעות מתאוות- בצע וענווה
BIG 5
Openness to experience intellectual, imaginative vs. shallow
Conscientiousness organized, disciplined vs. sloppy, lazy
Agreeableness gentle, sympathetic vs. harsh, cold-hearted
Extraversion talkative, outgoing vs. quiet, shy
Neuroticism relaxed vs. moody, anxious

HEXACO
Openness to experience aesthetic, appreciation, inquisitiveness, creativity, unconventionality
Conscientiousness organization, diligence, perfectionism, prudence
Agreeableness forgiveness, gentleness, flexibility, patience
Extraversion social self- esteem, social boldness, sociability, liveliness
Emotionality Fearfulness, anxiety, dependence, sentimentality
Honesty, Humility sincerity, fairness, greed avoidance, modesty

 

Ashton, M. C., Lee, K. 2007

 

מהי חשיבותו של הציר כנות - ענווה? 

כנות - בנפרד מענווה, הינה תכונה מוערכת מאד אצל עובדים. מחקרים אמפיריים קשרו בין יושר פנימי והערכות מעסיק, ומצאו קשר חיובי אצל מעל 18 אלף משתתפים לאורך 90 מדגמים עצמאיים.

ענווה בנפרד מכנות, הינה תכונה שעוד לא נחקרה מספיק. מבחינה תיאורטית היא מכילה בתוכה את היכולת לזהות גבולות אישיים, פתיחות לעצות מאחרים, ריכוז עצמי נמוך ויכולת ראייה של האחר. במחקר של קולינס (2011), נמצא כי חברות שבראשן מנכ"ל בעל שילוב של ענווה וכוח רצון חזק עברו מ"טוב" ל"נהדר".

ביחד כנות - ענווה נמצאה כמנבאת עבריינות במקום העבודה. עבריינות במקום העבודה מתייחסת אל גנבה, רמאות, שימוש באלכוהול ובסמים, וכן הפרת אתיות ורמות יושרה. (Lee,K. Et al 2005) 

במחקרם של ג'ונסון, רואט ופטריני (2011), נחקרה התכונה כנות-ענווה בהקשר של הערכת מעסיק בקרב 269 עובדים המספקים שירות-רפואי. דירוג העובדים נעשה על פי 35 כישורי עבודה, ובנוסף לכנות-ענווה נחקרו גם רמות האקסטרוברטיות, רגישות, הסכמה, מודעות ופתיחות לחוויה. במחקר נמצא כי כנות-ענווה קשורה אל דירוג המעסיקים באיכות העבודה הכללית, וכמנבאת ייחודית מעבר לשאר התכונות שנבדקו מתוך המודל המחומש.  https://logipass.net/blog/the-big-five/


לסיכום, המחקרים על מבנה האישיות מראים כי התמונה משתנה תדיר ויש להמשיך ולחשוף את חלקיה השונים של האישיות על מנת לקבל זווית ראייה יותר מדויקת על המציאות. מודל ששת הממדים מראה כיצד הוספה של עוד פרטים יכולה לחזק את הקשר בין אישיות לתוצאות רצויות בעולם העבודה. 

איך אתם הייתם מבנים את האישיות שלכם? מהם הממדים הדומיננטיים שלכם? ספרו לנו... 

 

 מאת: דניאל דנינו

ביבליוגרפיה

Ashton, M. C., AND Lee, K. 2007. Empirical, theoretical, and practical advantages of the HEXACO model of personality structure. Personality and social psychology review11(2), 150-166.

Johnson, M. K., Rowatt, W. C., & Petrini, L. (2011). A new trait on the market: Honesty–Humility as a unique predictor of job performance ratings. Personality and Individual differences, 50(6), 857-862.

Lee, K., Ashton, M. C., & de Vries, R. E. (2005). Predicting workplace delinquency and integrity with the HEXACO and five-factor models of personality structure. Human performance, 18(2), 179-197.


נשמח לשמוע מה דעתך!

אתר זה מציע אפשרות לשימוש ברכיב נגישות. באפשרותך לבטל אפשרות זו.

בחר לכמה זמן יוסתר הכפתור: