חפש באתר חיפוש באתר לוגיפס
LinkedIn Facebook WhatsApp
כישורים אישיות אמינות
לקוחות לקוחות ממליצים מבחני מיון יתרונות המערכת תוצאות הבחינה שאלות נפוצות מחירון
תרגול פסיכוטכני בחינם תרגול לפי מקצוע דוגמאות למבחנים משוב המועמדים
שאלון נטיות חינם ייעוץ תעסוקתי הכוונה לחיילים משוחררים הכוונה ללימודים הכוונה תעסוקתית מידע ליועץ/ת שאלות נפוצות תוצאות הכוונה מקצועית

מיון עובדים

 
מיון עובדים הוא התהליך בו ארגון מגייס עובדים חדשים לשורותיו, מפאת עובדים שעזבו או משום התרחבות הארגון. מיון עובדים הוא אחד הכלים הבסיסיים של ניהול משאבי אנוש, ומטרתו היא איתור אדם שתכונותיו כעובד מתאימות לדרישות התפקיד. בתורות מודרניות של ניהול משאבי אנוש נהוג לחלק את תהליך מיון העובדים לשני שלבים: ניתוח עבודה, שהוא תהליך של הערכת דרישות התפקיד והכישורים הנדרשים על מנת לבצע אותו, ובחירת עובד בעזרת אמצעי מיון פסיכוטכניים. כאשר תהליך הגיוס הסטנדרטי מתבצע לרוב לפי השלבים הבאים:
1. הפצת המשרה
2. קבלת ומיון קורות חיים
3. ראיון עבודה ראשון
4. ראיון שני
5. מבחן מיון פסיכוטכני
6. קליטת העובד
 
 

אמצעי מיון עובדים

אמצעי מיון עובדים הינם כל הכלים שבהם ארגונים משתמשים לשם איסוף מידע על המועמד לתפקיד, והיקר שבהם הוא המבחן הפסיכוטכני ומשום כך הוא נעשה רק למועמדים הסופיים. מידע זה כולל לרוב כישורים, פרופיל אישיות ולעיתים גם דוח אמינות נפרד על המועמד.
הדוח הפסיכוטכני יסייע בהחלטה האם המועמד מתאים לתפקיד. מבחני המיון נדרשים לעמוד בשני מבחנים: מהימנות - תוצאות החוזרות על עצמן ללא תלות בזמן, בזהות הבוחן או במיקומו של המבחן, ותוקף - ההתאמה בין תוצאות מבחן לבין הביצוע של התפקיד בפועל.
לצד התרומה שלו לארגון, מיון עובדים טומן בחובו עלויות גבוהות. העלויות הישירות יכולות לכלול שכר למחלקת כוח אדם, תשלום לחברות השמה, אבחון פסיכוטכני וכדומה. העלויות העקיפות להיעדר מיון עובדים מובנה כוללות הרבה יותר כגון מחיר תחלופת העובדים, בינוניות, נזק תדמיתי ועוד. שיטת מיון עובדים המסורתית מבוססת על כך שיש לערוך ראיון לכל מועמד פוטנציאלי. הנחת הבסיס שמאחורי הגישה הינה שזמן הריאיון המבוזבז כאשר המועמדים אינם מתאימים היא בבחינת הרע במיעוטו. עד כה לא נמצאה שיטה שתחסוך את התהליך. בתהליך מיון עובדים המבחנים הפסיכוטכניים מגיעים בשלב האחרון לפני קליטת העובד במידה והוא עבר את שאר השלבים.
 

מבחני מיון עובדים

ארגונים משתמשים במבחנים מיון עובדים מסוגים שונים על מנת להעריך התאמת מועמד למשרה קיימת, בין המבחנים בשימוש ניתן למצוא: מבחנים קוגניטיביים, מבחני אישיות ומבחני אמינות. אחד הכלים העיקריים במיון עובדים לבדיקת כישורים כלליים כגון יכולות מילוליות ,חשבוניות וחשיבתיות הם המבחנים הקוגניטיביים. עם השנים, נעשו מחקרים שסייעו בפיתוח מבחנים קוגניטיביים מתאימים יותר למיון עובדים, וכיום מבחנים אלו הם כלי פופולארי בשימוש הארגונים לצורך גיוס כוח אדם. מבין שלושת אמצעי מיון עובדים העיקריים (ראיונות, מבחנים וסימולציות) מבחנים פסיכוטכניים נחשבים כחסם אחרון טרם קבלת עובדים לארגון.

מבחנים קוגניטיביים למיון עובדים

מבחנים קוגניטיביים למיון עובדים הנעשים כחלק מהמבחן הפסיכוטכני ומבחינים בין המועמדים בהתייחס לכישוריהם המנטאליים. ישנם שלושה סוגים נפוצים של מבחנים קוגניטיביים:
• יכולת מילולית – בודקים את יכולת הנבחן להשתמש בכישורי שפה.
• יכולת כמותית – בודקים את יכולת הנבחן לפתור בעיות מתמטיות שונות.
• יכולת הסבר וניתוח - בודקים יכולת הנבחן לפתור מגוון בעיות אנליטיות.
רוב המבחנים הקוגניטיביים משלבים את שלושת הסוגים הנ"ל. מבחנים קוגניטיביים הוכחו מחקרית כמנבא טוב עבור ביצועים בעבודה הדורשת יכולת קוגניטיבית.
 
אם כן מהי LogiPass? מה מיוחד בה וכיצד היא משנה את ההליכים של מיון עובדים המסורתיים.
עד כה כישורי המועמד ופרופיל אישיותו נמדדו רק כחלק ממבחן פסיכוטכני ארוך, יקר ומייגע וזאת מבלי להזכיר את הצורך והזמן הנגזל בתיאום הגעת המועמד ליום אבחון שכזה גם ממחפש העבודה. LogiPass נותנת לך את תמצית המבחן הפסיכוטכני, מבחן כישורים + מבחן אישיות במהירות ובבעלות נמוכה בהרבה. התוצאות מתקבלות ללא המתנה בעוד שתוצאות ממכון פסיכוטכני עלולות להתקבל לאחר ימים מספר או אפילו יותר.
 
LogiPass נותנת לך כלי חדשני וייחודי לייעל את תהליך הגיוס - מבחן פסיכוטכני מבית המועמד/ת או בארגון לפי שיקול דעתך.
זו מערכת חדשנית של מבחנים פסיכוטכניים לקבלה לעבודה. המערכת מפיקה פרופיל אישיותי ובודקת יכולות שונות של מועמדים לעבודה בעברית רוסית ואנגלית למשל: זיכרון, הבנה טכנית, יכולת חשבונית, הספק, לוגיקה. כל זאת במגוון שפות ומכל מקום מערכת זו מאפשרת מיון עובדים עוד בטרם הגיעם לראיון ולהתחלת הליך הגיוס.
החסרון של העדר פסיכולוג מעורב בתהליך האבחון דומה לחסרון של שיחת הטלפון למפגש ממשי, הוא זמין יותר, וקל למימוש מכל מקום ומהווה תחליף במצבים רבים, בנוסף לכך עלותו נמוכה בהרבה ממבחן פסיכוטכני מלא.
אבחון פסיכוטכני ממוחשב מאפשר לארגון מיון עובדים חסכוני וממוקד, תחת ראיונות ארוכים, מיותרים ויקרים לשני הצדדים (המראיין והמרואיין). במקרים רבים אף יגיע ראשון למועמדים עובדים ואיכותיים שרואים בשיטת המיון הזו הזדמנות להתקדם בהליך המיון מבלי להפסיד ימי עבודה על ראיונות מיותרים, לסיכום:
• תהליך גיוס ומיון העובדים הופך לאיכותי, חסכוני ממוקד ומהיר.
• המועמדים המגיעים לראיון איכותיים ומתאימים יותר.
• תחלופת העובדים מצטמצמת באופן משמעותי.
• בשיטה זו מבחני הכישורים והאישיות מתבצעים לפני הזימון לראיונות בניגוד לתהליך גיוס סטנדרטי שבו מבחני המיון מגיעים לאחר :
מיון קורות חיים ,ראיון עבודה ראשון, ראיון שני, סימולציות ורק בסופו אבחון פסיכוטכני וחוזר לנקודת ההתחלה כאשר המועמד לא נמצא מתאים.
LogiPass מאפשרת למיין את הפונים על פי מידת ההתאמה של אישיותם לצורכי התפקיד.
LogiPass מאפשרת למיין את הפונים על פי הכישורים שלהם ולזמן לריאיון קודם כל את המתאימים ביותר.
LogiPass חוסכת לך זמן וכסף בגיוס ומיון עובדים.
זו מערכת ייחודית, רנדומלית, ריבוי השאלות והתשובות יוצר מצב שכל בחינה שונה מקודמתה, תוכלו לבחון את המועמדים מהבית ללא חשש שיעזרו במישהו או משהו, מבחן חוזר בבית העסק, משנה את השאלות אך שומר על רמת הקושי של השאלות, והוא ניתן חינם ללקוחותיה.
LogiPass, דרך חכמה למיון עובדים.
מאת גבי אדם
* מאז כתיבת המאמר LogiPass פיתחה מבחני אמינות והם נמצאים בשימוש לקוחות המערכת.
 
 

נשמח לשמוע מה דעתך!

אתר זה מציע אפשרות לשימוש ברכיב נגישות. באפשרותך לבטל אפשרות זו.

בחר לכמה זמן יוסתר הכפתור: